0 2 minute 11 luni

Un profesor din municipiul Hunedoara, acuzat că ar fi violat o elevă de 16 ani de la clasa la care era diriginte, a fost reținut preventiv pentru 24 de ore, în cursul nopții de joi spre vineri, acesta urmând să fie prezentat în fața magistraților pentru luarea măsurilor legale care se impun, a anunțat Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ). ”În cursul nopții trecute, față de bărbat, polițiștii au luat măsura preventivă a reținerii pentru 24 de ore, sub aspectul comiterii infracțiunii de viol asupra unui minor. Acesta urmează a fi prezentat magistraților, în vederea luării măsurilor legale”, a transmis vineri IPJ Hunedoara.
Suspectul, în vârstă de 44 ani, este bănuit că, în luna septembrie a anului trecut, ar fi invitat în locuința sa o fată de 16 ani, iar după ce ar fi consumat băuturi alcoolice, cei doi ar fi întreținut relații sexuale. ”Poliția Municipiului Hunedoara a fost sesizată (…) cu privire la faptul că un bărbat de 44 de ani, din municipiul Hunedoara, cadru didactic al unei unități de învățământ din localitate, ar fi invitat anul trecut, în luna septembrie, la locuința sa, o minoră în vârstă de 16 ani, din Hunedoara (al cărei diriginte este), iar după ce au consumat băuturi alcoolice, cei doi ar fi întreținut raporturi sexuale”, se arată într-un comunicat transmis joi de IPJ Hunedoara.
În cauză, polițiștii au întocmit un dosar de cercetare penală sub aspectul comiterii infracțiunii de viol, urmând să fie stabilite circumstanțele comiterii faptei și măsurile legale care se impun în această situație.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *