![](http://radarmedia.ro/wp-content/uploads/2021/06/protest-ceo.jpg)
Angajați ai Complexului Energetic Oltenia vor picheta, joi după amiază, între orele 16:00 și 18:00, Prefectura Gorj. Minerii și energeticienii cer deblocarea legii de reducere a vârstei de pensionare, aprobată anul trecut, dar care a fost blocată la casele de pensii. Între timp, a mai fost adoptată o nouă lege, adr și aceasta a rămas neoperațională, din cauza lipsei unui soft informatic, necesar casei de pesnii, pentru calcularea pensiilor.
Reprezentanții protestatarilor au obținut autorizație pentru proteste, în fiecare joi, în intervalul 16:00 – 18:00, pentru maximum 1.000 de participanți.